Mi a domotikarendszer?

1.1 Definci A domotika Eurpa tbb orszgban hasznlatos fogalom az pletautomatizlsra a privt pletek, laksok terletn, a magnjelleg szektorban alkalmazott installcis buszrendszer megfelelje. Ez egy elektronikus rendszer, amely a komfort s biztonsg optimalizlsra szolgl. Ms szempontok lehetnek az energia-megtakarts, riasztsjelzs, kzponti kezelfunkcik. A domotika biztosan nem egy elrhetetlen luxus-kiegszt. A rendszer sokkal tbbet tud, mint pldul a garzsajt nyitsa. A Nikobus-rendszer a komfort, biztonsg s az energia-megtakarts jelents nvelst knlja, egyszer kezelssel s kitn minsgben.
1.2 Alkalmazsi terletek
1.2.1 Vilgts
A rendszerrel pl. meghatrozott vilgtscsoportokat ill. "utakat" definilhatunk: hazarkezskor - a garzsvilgts, a folyos- s nappali vilgtsa; jszaka - az asztali lmpa, a folyos- s frdszoba vilgtsa. Az gyfl maga hatrozza meg ezeket a csoportokat, ill. ksbb a megvltozott ignyekhez igazthatja. Kezelhelyenknt klnbz funkcik s parancsok trolhatk. Ezen funkcik belltsaira ksbb visszatrnk. A szintn rendelkezsre ll rdis rendszerrel sszektve realizlhatak a tovbbi komfortfunkcik, mint a vilgts vagy a rednyk tvvezrlse, akr msik szobban is. A vilgts- s zsaluvezrls automatikus irnytsa egy buszos mkdsre alkalmas alkonykapcsolval lehetsges. Egy vagy tbb kezelhelyrl kzpontilag kapcsolhat tbb vagy minden vilgtsi pont a laksban (pl. egy ktemeletes hzban a folyos vilgtsa fent s lent is). A rendszerbe szintn bepthetek a buszos mkdsre kpes mozgsrzkelk, amelyekkel a vilgts automatikusan be-, majd meghatrozott id elteltvel kikapcsol. Ez a megolds knyelmes, energit takart meg, a feledkenysgbl add problmkat is kikszbli. Az alkalmazsi helyek lehetnek: folyos-, pince-, garzsvilgts s termszetesen egyb hasonl terletek. Minden funkci, amely a mindenkori kezelhelyhez van rendelve, rugalmasan s egyszeren vltoztathat, j kbel beh zsas falbonts nlkl, csupn a modulok belltsainak egyszer megvltoztatsval. A rdis rendszer beiktatsval problmamentes bvts lehetsges (pl. ha egy kiegszt kapcsolra van szksgnk - a fali adt a kvnt helyena falra ragasztjuk s mr kszen is vagyunk). Szintn lehetsgnk van "fnyjeleneteket" krelni. Ha a taszteren megnyomjuk a "tvnzs", a "vacsora" vagy "olvass" funkcit, a vilgts az elre belltott fnyerre ll be, ezzel a megfelel krnyezetet, hangulatot mr ki is alaktottuk. Ezek a "fnyjelenetek" a felhasznl ltal bellthatak s trhatak.
1.2.2 Komfortnvels
A kzponti kezelhelyeknek az az elnyk, hogy egyetlen taszter segtsgvel meghatrozott szm vagy valamennyi fogyaszt be- vagy kikapcsolhat. gy pldul elkerlhetjk, hogy a laks elhagysakor klnbz kszlkek s/vagy vilgttestek bekapcsolva maradjanak. Termszetesen meghatrozott fogyasztkra, amelyeknek bekapcsolva kell maradniuk, ez a funkci nem rvnyes (pl. bresztra, htszekrny stb.). A redny-/ zsaluvezrlssel a rednyk helyben vagy rdis tvirnyts segtsgvel, valamint kapcsolra ltal automatikusan vezrelhetk, ezen kvl kls szenzorokon - mint szlrzkel, esszenzor vagy alkonykapcsol - keresztl irnythatak. A vezrls sszekthet pldul a vilgtsfunkcikkal (a vilgts bekapcsolsakor a rednyk lemennek) is. Legvgl bekthet a ftsvezrls is a rendszerbe.
1.2.3 Klimatizls A fts idponttl fggen vagy manulisan kapcsolhat. A Niko UP- termoszttokon az jszakai cskkents kls kapcsolssal van elltva, gy kapcsolra segtsgvel, manulis mdon vagy egy telefoninterfszen keresztl is bekapcsolhat. A termikus belltssal rendelkez fttesteken lehetsges az is, hogy meghatrozott, ritkbban hasznlt helyisgekben mozgsrzkel s/vagy kapcsolra segtsgvel vezreljk a ftst. Szintn megoldhat, hogy egy kzponti "napi"- kapcsolval meghatrozott lmpacsoportokat valamint a ftst bekapcsoljuk a meghatrozott helyeken. Ha pldul a vilgts csak a hlszobban van felkapcsolva, a hz tbbi rszben a ftst a jszakai, cskkentett rtkre mrskelhetjk, mg a hlszobban a komfortfokozati hmrsklet egy bizonyos ideig megmarad. Ha ablakkontaktok is rendelkezsre llnak, a ftst a megfelel szobkban az ablak nyitsakor lejjebb vehetjk. Hasonl mdon mkdhet termszetesen a lgkondicionls is:
- manulisan
- idfggen
- kzpontilag vezrelve
- mozgsfggen
- hmrskletfggen
Ezenkvl pldul automatikusan lehzhatunk rednyket, ha a nap hosszabb ideig st a szobba (alkonykapcsolval mrve), a felmelegeds cskkentsre.
1.2.4 Biztonsgi funkcik Elljrban csak annyit, hogy a Nikobus nem egy riasztberendezs! A meglv riaszt kiegszt jelzko ntaktjai viszont csatlakoztathatak a Nikobus- rendszerbe, ezltal pldul egy betrsnl a kvetkez intzkedsek kivitelezhetk:
- A hz sszes lmpja felkapcsol
- A rednyk felmennek
- A kls vilgts villogni kezd
- Kiegszt riaszts aktivizldik
Ezek csak egyes pldk azok kzl, amelyeket a felhasznl sajt maga vlaszthat (a bellts a kivitelez ltal trtnik). A betrs megelzsnl rdekes lehet mg a jelenltszimulci. Itt a felhasznl meghatrozhatja, hogy tvolltben mely lmpk kapcsoldjanak fel, mikor menjenek fel vagy le a rednyk. Ezutn a kapcsolsi idket egy vletlengenertor varilja. A Nikobus a mszaki riasztsok lehetsgt is knlja, amelyek a rendszerhez kttt potencilmentes kontaktok ltal (pl. gz-, fst-, vz-, CO- vagy vegtrs-jelzk) indthatk. Egy ilyen riaszts fellptekor meghatrozott fogyasztk be- ill. kikapcsolhatak, valamint jelzs is trtnhet. Klnsen idsebb lakk esetben fontos a jelzs, amikor pldul egy taszter egyszer megnyomsval (riaszts) a kls vilgts villogni kezd. Meghatrozott hztartsi kszlkek (pl. fritz, vasal, kvfz stb.) s lmpk szintn kzpontilag kikapcsolhatk. A Nikobus gy gondoskodik a lak biztonsgrl.
1.2.5 Energiatakarkossg A kedvezbb jszakai tarifa kihasznlshoz a meghatrozott fogyasztk (mosgp, szrt, szivattyk stb.) megfelel idpontban kapcsolhatk be a Nikobus segtsgvel. Ezzel a megtakartssal a Nikobus rendszerre sznt anyagiak rszben vissza is nyerhetek.
|