Mi a domotikarendszer?
1.1 Definíció A domotika Európa több országában használatos fogalom az épületautomatizálásra a privát épületek, lakások területén, a magánjellegű szektorban alkalmazott installációs buszrendszer megfelelője. Ez egy elektronikus rendszer, amely a komfort és biztonság optimalizálására szolgál. Más szempontok lehetnek az energia-megtakarítás, riasztásjelzés, központi kezelőfunkciók. A domotika biztosan nem egy elérhetetlen luxus-kiegészítő. A rendszer sokkal többet tud, mint például a garázsajtó nyitása. A Nikobus-rendszer a komfort, biztonság és az energia-megtakarítás jelentős növelését kínálja, egyszerű kezeléssel és kitűnő minőségben.
1.2 Alkalmazási területek
1.2.1 Világítás A rendszerrel pl. meghatározott világításcsoportokat ill. "utakat" definiálhatunk: hazaérkezéskor - a garázsvilágítás, a folyosó- és nappali világítása; éjszaka - az asztali lámpa, a folyosó- és fürdőszoba világítása. Az ügyfél maga határozza meg ezeket a csoportokat, ill. később a megváltozott igényekhez igazíthatja. Kezelőhelyenként különböző funkciók és parancsok tárolhatók. Ezen funkciók beállításaira később visszatérünk. A szintén rendelkezésre álló rádiós rendszerrel összekötve realizálhatóak a további komfortfunkciók, mint a világítás vagy a redőnyök távvezérlése, akár másik szobában is. A világítás- és zsaluvezérlés automatikus irányítása egy buszos működésre alkalmas alkonykapcsolóval lehetséges. Egy vagy több kezelőhelyről központilag kapcsolható több vagy minden világítási pont a lakásban (pl. egy kétemeletes házban a folyosó világítása fent és lent is). A rendszerbe szintén beépíthetőek a buszos működésre képes mozgásérzékelők, amelyekkel a világítás automatikusan be-, majd meghatározott idő elteltével kikapcsol. Ez a megoldás kényelmes, energiát takarít meg, a feledékenységből adódó problémákat is kiküszöböli. Az alkalmazási helyek lehetnek: folyosó-, pince-, garázsvilágítás és természetesen egyéb hasonló területek. Minden funkció, amely a mindenkori kezelőhelyhez van rendelve, rugalmasan és egyszerűen változtatható, új kábel behúzásaés falbontás nélkül, csupán a modulok beállításainak egyszerű megváltoztatásával. A rádiós rendszer beiktatásával problémamentes bővítés lehetséges (pl. ha egy kiegészítő kapcsolóra van szükségünk - a fali adót a kívánt helyena falra ragasztjuk és már készen is vagyunk). Szintén lehetőségünk van "fényjeleneteket" kreálni. Ha a taszteren megnyomjuk a "tévénézés", a "vacsora" vagy "olvasás" funkciót, a világítás az előre beállított fényerőre áll be, ezzel a megfelelő környezetet, hangulatot már ki is alakítottuk. Ezek a "fényjelenetek" a felhasználó által beállíthatóak és átírhatóak.
1.2.2 Komfortnövelés A központi kezelőhelyeknek az az előnyük, hogy egyetlen taszter segítségével meghatározott számú vagy valamennyi fogyasztó be- vagy kikapcsolható. Így például elkerülhetjük, hogy a lakás elhagyásakor különböző készülékek és/vagy világítótestek bekapcsolva maradjanak. Természetesen meghatározott fogyasztókra, amelyeknek bekapcsolva kell maradniuk, ez a funkció nem érvényes (pl. ébresztőóra, hűtőszekrény stb.). A redőny-/ zsaluvezérléssel a redőnyök helyben vagy rádiós távirányítás segítségével, valamint kapcsolóóra által automatikusan vezérelhetők, ezen kívül külső szenzorokon - mint szélérzékelő, esőszenzor vagy alkonykapcsoló - keresztül irányíthatóak. A vezérlés összeköthető például a világításfunkciókkal (a világítás bekapcsolásakor a redőnyök lemennek) is. Legvégül beköthető a fűtésvezérlés is a rendszerbe.
1.2.3 Klimatizálás A fűtés időponttól függően vagy manuálisan kapcsolható. A Niko UP- termosztátokon az éjszakai csökkentés külső kapcsolással van ellátva, így kapcsolóóra segítségével, manuális módon vagy egy telefoninterfészen keresztül is bekapcsolható. A termikus beállítással rendelkező fűtőtesteken lehetséges az is, hogy meghatározott, ritkábban használt helyiségekben mozgásérzékelő és/vagy kapcsolóóra segítségével vezéreljük a fűtést. Szintén megoldható, hogy egy központi "napi"- kapcsolóval meghatározott lámpacsoportokat valamint a fűtést bekapcsoljuk a meghatározott helyeken. Ha például a világítás csak a hálószobában van felkapcsolva, a ház többi részében a fűtést a éjszakai, csökkentett értékre mérsékelhetjük, míg a hálószobában a komfortfokozati hőmérséklet egy bizonyos ideig megmarad. Ha ablakkontaktok is rendelkezésre állnak, a fűtést a megfelelő szobákban az ablak nyitásakor lejjebb vehetjük. Hasonló módon működhet természetesen a légkondicionálás is:
- manuálisan
- időfüggően
- központilag vezérelve
- mozgásfüggően
- hőmérsékletfüggően
Ezenkívül például automatikusan lehúzhatunk redőnyöket, ha a nap hosszabb ideig süt a szobába (alkonykapcsolóval mérve), a felmelegedés csökkentésére.
1.2.4 Biztonsági funkciók Elöljáróban csak annyit, hogy a Nikobus nem egy riasztóberendezés! A meglévő riasztó kiegészítő jelzőkontaktjai viszont csatlakoztathatóak a Nikobus- rendszerbe, ezáltal például egy betörésnél a következő intézkedések kivitelezhetők:
- A ház összes lámpája felkapcsol
- A redőnyök felmennek
- A külső világítás villogni kezd
- Kiegészítő riasztás aktivizálódik
Ezek csak egyes példák azok közül, amelyeket a felhasználó saját maga választhat (a beállítás a kivitelező által történik). A betörés megelőzésénél érdekes lehet még a jelenlétszimuláció. Itt a felhasználó meghatározhatja, hogy távollétében mely lámpák kapcsolódjanak fel, mikor menjenek fel vagy le a redőnyök. Ezután a kapcsolási időket egy véletlengenerátor variálja. A Nikobus a műszaki riasztások lehetőségét is kínálja, amelyek a rendszerhez kötött potenciálmentes kontaktok által (pl. gáz-, füst-, víz-, CO- vagy üvegtörés-jelzők) indíthatók. Egy ilyen riasztás felléptekor meghatározott fogyasztók be- ill. kikapcsolhatóak, valamint jelzés is történhet. Különösen idősebb lakók esetében fontos a jelzés, amikor például egy taszter egyszerű megnyomásával (riasztás) a külső világítás villogni kezd. Meghatározott háztartási készülékek (pl. fritőz, vasaló, kávéfőző stb.) és lámpák szintén központilag kikapcsolhatók. A Nikobus így gondoskodik a lakó biztonságáról.
1.2.5 Energiatakarékosság A kedvezőbb éjszakai tarifa kihasználásához a meghatározott fogyasztók (mosógép, szárító, szivattyúk stb.) megfelelő időpontban kapcsolhatók be a Nikobus segítségével. Ezzel a megtakarítással a Nikobus rendszerére szánt anyagiak részben vissza is nyerhetőek.
|